Oküler Yüzeyle İlgili Bozukluklar-KURU GÖZ

Oküler Yüzey

KURU-GÖZ, CERRAHİ MÜDAHALE, TRAVMATİK VE SPONTAN KORNEAL EROZYONLAR'da fizyolojik epitelyal hücre yenilenmesi sürecini tehlikeye düşürebilir. Değişikliğe uğramış lipid tabaka aşağıdaki nedenlerden ötürü korneal ve konjunktival epitele hasar verebilir.

KURU GÖZ

Kuru göz, zayıf gözyaşı üretiminden kaynaklanan bir durumdur (hipo-lakrimasyon): Parsiyal veya total atrofi sonucunda yahut hormonal değişikliklerden dolayı salgı bezleri yeterince gözyaşı sıvısı üretememeye başlarlar, bu nedenle göz daha kuru bir hale gelir. Bazen de lakrimal sistemin atımı fazla olabilir.

  • Bütün bunlar, göz kapağının oküler yüzeydeki sürekli hareketine ve oküler yüzeyin yabancı cisim ve mikroorganizmaları engelleme özelliğinin yetersizliğine bağlı olarak yüksek oranda harabiyete sebep olurlar.
  • Bunun yanısıra, normalde gözyaşının içinde bulunan ve yüksek bakterisit aktiviteye sahip antikor ve lizozimler(parçalayıcı enzimler) de azalmış olduğundan, normalde zararsız olan bakterilerden dahi infeksiyon kapma riski oldukça yüksektir.
  • Kuru göz sendromunun en yaygın semptomları; yanma, yabancı cisim hissi, fotofobi(ışığa karşı aşırı duyarlılık), uykudan uyanıldığında gözleri açma güçlüğü ve çoğu zaman ağrı ve görüşün bulanıklaşmasıdır

GENEL OLARAK İKİ TİP KURU GÖZ SENDROMU VARDIR ;
Primer, Genel oto-immün rahatsızlığa bağlı olan oküler rahatsızlıklar (Sjögren sendromu, lupus erythematosus, romatoid artrit, skleroderma gibi) 
Sekonder, lakrimal filmin aşırı buharlaşmasına bağlı: (blefarit, konjunktivit, uzun süre kontakt lens kullanımı, yaşlılığa,farmasötik ürünlere ya da A vitamini eksikliğine bağlı gözyaşı salgısı azalması)

GENEL OLARAK KURU GÖZ SEBEPLERİ;

  • YAŞLILIK

Yaş ilerledikçe, gözyaşı bezleri atrofiye olduğundan gözyaşı üretimi de yaşla birlikte azalır.

  • CİNSİYET

Kadınlar; 40-60 yaş arası kadınlarda muhtemelen menopoz dolayısıyla oluşan yeni hormonal dengeler nedeni ile gözyaşı bezleri atrofiye olmaktadır.

  • ÇEVRE

Yüksek rakım, güneşli, kuru yahut rüzgarlı hava koşulları, ısıtma sistemli veya klimalı ortamlar gözyaşı buharlaşmasına neden olarak göz lubrikasyonunu(kayganlaştırıcı etki) azaltabilir.

  • KONTAKT LENSLER

Kontakt lens kullanımı gözyaşı buharlaşmasını belirgin şekilde artırarak irritasyon ve enfeksiyona sebep olabilir. Korneal lensler için kullanılan dezenfektan ve lübrikan solüsyonlar sıklıkla, gözyaşı bezi bileşiminide değişikliğe ve dolayısı ile gözyaşı üretiminde değişikliğe sebep olabilir. Eğer göz yeterince kaygan değilse, lens korneaya yapışma eğilimi gösterir ki bu da bazı vaklarda çok ağır olabilecek hasarlar meydana getirir. (aşınma, kornea iltihabı)

  • FARMASÖTİK ÜRÜNLER

Bazı farmasötik ürünler lakrimal lübrikanların üretimini inhibe edebilirler. (Hormonlar, immünsüpresörler, dekonjestanlar, antihistaminikler, diüretikler, antidepresanlar, betablokerler, kalp ilaçları ve ülser ilaçları)