BAKTERİYEL KONJONKTİVİT

Bakteriyel konjonktivit en sık göz enfeksiyonudur. Hayatın erken devresinde göz yüzeyinde mikrobiyolojik flora oluşur. Konakçı, normal flora, patojenler, savunma mekanizmaları arasındaki dengenin konakçı aleyhine bozulması sonucu enfeksiyon gelişir.

Gözün yeterli kapanamaması, kapak kenar bozuklukları, epitel erozyonu, yüzeyel travma, gözyaşı yetmezliği, kronik herpes enfeksiyonu , yaşlılık, hastalıklar, alkol bağımlılığı, immünsupresif kullanımı gibi savunmanın zayıfladığı hallerde konjonktivit daha sık görülür.

Bakteriyel konjunktivit, bir veya her iki gözde genellikle Staphylococcus aureus veya Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Haemophilus aegyptius ve Moraxella lacumata tarafından oluşturulan, gözleri yapışkan hale getiren cerahatli bir sıvı ile beraber seyreden ancak görme yetisini etkilemeyen bir hastalıktır.

Konjunktivit konjunktivanın enfeksiyonudur. İrritasyon, kaşıntı,yabancı cisim hissi ve göz yaşarması ile karakterizedir.

Uyanınca, gece biriken akıntı sebebiyle birbirine yapışan kapaklar zorlukla açılır.

Kronik stafilokoksik konjunktivitde klinik olarak, konjunktival hiperemi, minimal mukopürülan akıntı, konjunktivada kalınlaşma, follikül ve papillalar görülür. Toksinlerine karşı gelişen immün reaksiyonlarla da keratit, keratokonjunktivit görülebilir.[Ana Sayfa]   [Hakkımızda]   [Ürünlerimiz]   [İletişim]   [Tedavi Alanlarımız]   [İnsan Kaynakları]   [Yasal Uyarı]   [English]  

Bu Sayfa 06/01/2009 tarihinde güncellenmiştir.
[ Tasarım & Uygulama : gtech ]